

Compressor Warranty5 Years |
Capacity360 Litres |
LG GL-R402JPZN 360 L 4 Star Direct Cool Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-R402JPZN 360 L 4 Star Direct Cool Double Door Refrigerator has a capacity of 360 Litres. This model has cooling features such as Air Circulation, Express Freezing, Cooling Modes.
Browse the LG GL-R402JPZN 360 L 4 Star Direct Cool Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-R402JPZN 360 L 4 Star Direct Cool Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26819 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Air Circulation | Yes |
|---|---|
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | I-Micom |
| Cooling Modes | Yes |
| Power Consumption | 100 |
|---|
| Compressor Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 685 mm |
|---|---|
| Handle Type | Royale |
| Height | 1780 mm |
| Width | 600 mm |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Pull out tray |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Tray | Double Twist |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Refrigerant | Ecofriendly Refrigerant |
|---|---|
| Capacity | 360 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |