The price of LG GL-T502FBLN 475 L 4 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 5 Years |
| Capacity | 475 Litres |

Compressor Warranty5 Years |
Capacity475 Litres |
LG GL-T502FBLN 475 L 4 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
LG GL-T502FBLN 475 L 4 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 475 Litres (Ideal for 6 people & above). This model has cooling features such as Express Freezing.
Browse the LG GL-T502FBLN 475 L 4 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG Refrigerators |
|---|---|
| Model | LG GL-T502FBLN 475 L 4 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26595 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Express Freezing | Yes |
|---|
| Power Consumption | 100V-290V |
|---|
| Compressor Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 730 mm |
|---|---|
| Handle Type | Global |
| Height | 1780 mm |
| Width | 700 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Glass |
| Ice Tray | 1 |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Capacity | 475 Litres (Ideal for 6 people & above) |
|---|---|
| Best 400 L refrigerators price in India | |