

Compressor Warranty10 Years |
Capacity225 Litres |
Lloyd GLDC242SBWT2PB 225 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Lloyd GLDC242SBWT2PB 225 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 225 Litres (Ideal for 3-6 people).
Browse the Lloyd GLDC242SBWT2PB 225 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Lloyd Refrigerators |
|---|---|
| Model | Lloyd GLDC242SBWT2PB 225 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 25941 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 644 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar Handle |
| Height | 1319 mm |
| Width | 571 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Fastest Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | R600A |
|---|---|
| Capacity | 225 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 300 L refrigerators price in India | |