The price of Lloyd GLDF243SSWT2PB 225 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 225 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity225 Litres |
Lloyd GLDF243SSWT2PB 225 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Lloyd GLDF243SSWT2PB 225 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 225 Litres (Ideal for 3-6 people). This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Lloyd GLDF243SSWT2PB 225 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd Refrigerators |
|---|---|
| Model | Lloyd GLDF243SSWT2PB 225 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 25948 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Power Consumption | 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 644 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar Handle |
| Height | 1319 mm |
| Width | 571 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | R600A |
|---|---|
| Capacity | 225 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 300 L refrigerators price in India | |