The price of Lloyd GLDF244SDWT2LC 216 L 4 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 216 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity216 Litres |
Lloyd GLDF244SDWT2LC 216 L 4 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Lloyd GLDF244SDWT2LC 216 L 4 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 216 Litres (Ideal for 3-6 people).
Browse the Lloyd GLDF244SDWT2LC 216 L 4 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd Refrigerators |
|---|---|
| Model | Lloyd GLDF244SDWT2LC 216 L 4 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26413 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Power Consumption | 230 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 665 mm |
|---|---|
| Height | 1320 mm |
| Width | 571 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|
| Refrigerant | R600a |
|---|---|
| Capacity | 216 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 300 L refrigerators price in India | |