The price of MarQ 170BD2MQB1 170 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 170 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity170 Litres |
MarQ 170BD2MQB1 170 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
MarQ 170BD2MQB1 170 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 170 Litres (Ideal for 2-3 people). This model has cooling features such as Cooling Modes.
Browse the MarQ 170BD2MQB1 170 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Marq by Flipkart Refrigerators |
|---|---|
| Model | MarQ 170BD2MQB1 170 L 2 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 27033 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Manual Setting |
|---|---|
| Cooling Modes | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 580 mm |
|---|---|
| Handle Type | Reccessed |
| Height | 1040 mm |
| Width | 540 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Gasket Type | Removable Gasket |
|---|---|
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | SYes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Refrigerant | R600a |
|---|---|
| Capacity | 170 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |