The price of MarQ 190BD3MQR1 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 190 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity190 Litres |
MarQ 190BD3MQR1 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
MarQ 190BD3MQR1 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 190 Litres (Ideal for 2-3 people).
Browse the MarQ 190BD3MQR1 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Marq by Flipkart Refrigerators |
|---|---|
| Model | MarQ 190BD3MQR1 190 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26918 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Manual |
|---|---|
| Turbo Mode | Turbo Cool Function |
| Power Consumption | 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 665 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar Handle |
| Height | 1070 mm |
| Width | 540 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Normal Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | Ecofriendly |
|---|---|
| Capacity | 190 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |