

TypeSingle Door |
Compressor Warranty10 years |
Weight72 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity386 L |
This Samsung Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1715 mm. Samsung Curd Maestro RT39B5C3ESL 386 L 3 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 72 kg which is also decent as per the price range.
Samsung Curd Maestro RT39B5C3ESL 386 L 3 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the Samsung Curd Maestro RT39B5C3ESL 386 L 3 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | Curd Maestro RT39B5C3ESL |
| Model ID | 19633 |
| Type | Single Door |
| Star Rating | 3 |
|---|---|
| Voltage Required | 220-240v |
| Compressor Warranty | 10 years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 year |
| Depth | 668 mm |
|---|---|
| Height | 1715 mm |
| Weight | 72 kg |
| Width | 675 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Bottle Shelves | 1 |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 386 L |
|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | r600a |
| Best 400 L refrigerators price in India | |