The price of Samsung RR20M182ZU2 192 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 192 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity192 Litres |
Samsung RR20M182ZU2 192 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RR20M182ZU2 192 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 192 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Samsung RR20M182ZU2 192 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RR20M182ZU2 192 L 3 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26675 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Power Consumption | AC 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 649 mm |
|---|---|
| Height | 1302 mm |
| Width | 549 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Removable Gasket |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes 5 |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Tray | 2 |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Plastic |
| Refrigerant | Eco friendly |
|---|---|
| Capacity | 192 Litres |
| Best 200 L refrigerators price in India | |