The price of Samsung RR20M272YR7 192 L 4 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This refrigerators available in 1 variants 192 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
| Weight | 34.5 kg |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 192 L |
| Compressor Warranty | 10 years |

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Weight34.5 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity192 L |
Compressor Warranty10 years |
This Samsung Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1209 mm. Samsung RR20M272YR7 192 L 4 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 34.5 kg which is also decent as per the price range.
Samsung RR20M272YR7 192 L 4 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Samsung RR20M272YR7 192 L 4 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | RR20M272YR7 |
| Type | Single Door |
| Frost Free | Direct Cool |
|---|---|
| Temperature Control | Yes |
| Weight | 34.5 kg |
|---|---|
| Height | 1209 mm |
| Width | 532 mm |
| Depth | 594 mm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Chrome |
| Interior Lamp | Yes |
|---|---|
| Toughened Glass | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Star Rating | 4 |
|---|
| Capacity | 192 L |
|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 600a |
| Best 200 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 year |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
|---|---|
| Coolpad | No |
| Doors Count | 1 |