The price of Samsung RR20M282YU3 192 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 192 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity192 Litres |
Samsung RR20M282YU3 192 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RR20M282YU3 192 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 192 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Samsung RR20M282YU3 192 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RR20M282YU3 192 L 4 Star Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26998 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Power Consumption | 100-300V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 594 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar Chrome Handle |
| Height | 1329 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 532 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Yes |
| Gasket Type | Removable |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist and Serve |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | Eco Friendly (R-600a) |
|---|---|
| Capacity | 192 Litres |
| Best 200 L refrigerators price in India | |