The price of Samsung RR21A2G2YCR 198 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 198 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity198 Litres |
Samsung RR21A2G2YCR 198 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RR21A2G2YCR 198 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of 198 Litres (Ideal for 2-3 people).
Browse the Samsung RR21A2G2YCR 198 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RR21A2G2YCR 198 L 3 Star Inverter Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Model ID | 26196 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooling Modes | Precise Cooling Plus |
|---|
| Power Consumption | 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 710.5 mm |
|---|---|
| Handle Type | Garo Handle |
| Height | 1216.1 mm |
| Width | 568 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | HRF-622SS |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Tray Ice Maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | R600A |
|---|---|
| Capacity | 198 Litres (Ideal for 2-3 people) |
| Best 200 L refrigerators price in India | |