

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Compressor Warranty10 Years |
Toughened GlassYes |
Capacity192 Litres |
This Samsung Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1216 mm. Samsung RR21A2J2XUZ 192 L 4 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RR21A2J2XUZ 192 L 4 Star Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door. This model has cooling features such as Express Freezing.
Browse the Samsung RR21A2J2XUZ 192 L 4 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RR21A2J2XUZ 192 L 4 Star Single Door Refrigerator |
| Model ID | 20627 |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Type | Single Door |
| Express Freezing | Yes |
|---|---|
| Frost Free | Direct Cool |
| Star Rating | 4 |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Product Warranty | 1 year |
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 714 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top Mount |
| Handle Type | Garo |
| Height | 1216 mm |
| Width | 568 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 1 |
| Ice Dispenser | No |
| Sales Package | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Bottle Shelves | 1 |
| Chiller Tray | Pull Out Tray |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Ice Maker Type | Tray Ice Maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Capacity | 192 Litres (Ideal for 2-3 people) |
|---|---|
| Cooling Technology | Digi-Touch Cool 5 in 1 |
| Refrigerant | R600A |
| Best 200 L refrigerators price in India | |