

TypeSingle Door |
Frost FreeDirect Cool |
Weight35.24 kg |
Toughened GlassYes |
Capacity212 L |
Compressor Warranty10 years |
This Samsung Refrigerators is a Single Door fridge and a height of 1304 mm. SAMSUNG RR22M274YR2 212L Direct Cool Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 35.24 kg which is also decent as per the price range.
SAMSUNG RR22M274YR2 212L Direct Cool Single Door Refrigerator has a capacity of Single Door.
Browse the SAMSUNG RR22M274YR2 212L Direct Cool Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Type | Single Door |
|---|
| Frost Free | Direct Cool |
|---|
| Weight | 35.24 kg |
|---|---|
| Height | 1304 mm |
| Width | 532 mm |
| Depth | 594 mm |
| Freezer Mounted | Top |
| Toughened Glass | Yes |
|---|
| Star Rating | 4 |
|---|
| Capacity | 212 L |
|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Best 300 L refrigerators price in India | |
| Product Warranty | 1 year |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 Year on Product and 10 Years on the Compressor, 1 year |
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual and Warranty Card |
|---|---|
| Coolpad | No |
| Doors Count | 1 |