The price of Samsung RR23B2H2XHS 225L 4 Star Single Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st February 2022. This refrigerators available in 1 variants 225 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Weight | 42.9 kg |
| Capacity | 225 L |

Weight42.9 kg |
Capacity225 L |
Samsung RR23B2H2XHS 225L 4 Star Single Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 42.9 kg which is also decent as per the price range.
Samsung RR23B2H2XHS 225L 4 Star Single Door Refrigerator has a capacity of 225 L.
Browse the Samsung RR23B2H2XHS 225L 4 Star Single Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung |
|---|
| Product Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year warranty on product, 10 Years warranty on Digital Inverter Compressor, 1 Year |
| Depth | 716 mm |
|---|---|
| Handle Type | New H-Bar |
| Height | 1445 mm |
| Weight | 42.9 kg |
| Width | 578 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Doors Count | 1 |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|
| Capacity | 225 L |
|---|---|
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Best 300 L refrigerators price in India | |