The price of Samsung RT28C3042S8 236 L 2 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 20 Years |
| Capacity | 236 Litres |

Compressor Warranty20 Years |
Capacity236 Litres |
Samsung RT28C3042S8 236 L 2 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT28C3042S8 236 L 2 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 236 Litres.
Browse the Samsung RT28C3042S8 236 L 2 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT28C3042S8 236 L 2 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 25928 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Compressor Warranty | 20 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 4414.5 mm |
|---|---|
| Height | 1539.2 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 1841.5 mm |
| Door Basket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Refrigerant | R600a |
|---|---|
| Capacity | 236 Litres |
| Best 300 L refrigerators price in India | |