The price of Samsung RT28M3343R2 253 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 253 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity253 Litres |
Samsung RT28M3343R2 253 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT28M3343R2 253 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 253 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control.
Browse the Samsung RT28M3343R2 253 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT28M3343R2 253 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26559 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 637 mm |
|---|---|
| Height | 1545 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 555 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Removable Gasket |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Tray | 2 |
| Interior Lamp | Yes |
| Capacity | 253 Litres |
|---|---|
| Best 300 L refrigerators price in India | |