

Compressor Warranty10 Years |
Capacity253 Litres |
Samsung RT28T31429U 253 L 2 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT28T31429U 253 L 2 Star Double Door Refrigerator has a capacity of 253 Litres.
Browse the Samsung RT28T31429U 253 L 2 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read More - Read Less| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT28T31429U 253 L 2 Star Double Door Refrigerator |
| Model ID | 7052 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 637 mm |
|---|---|
| Handle Type | Reccessed |
| Height | 1673 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 566 mm |
| Ice Dispenser | No |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | 1 |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | Plastic |
| Capacity | 253 Litres |
|---|---|
| Best 300 L refrigerators price in India | |