The price of Samsung RT30N3723S8 275 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 275 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity275 Litres |
Samsung RT30N3723S8 275 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT30N3723S8 275 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 275 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control, Cooling Modes.
Browse the Samsung RT30N3723S8 275 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT30N3723S8 275 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26684 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|---|
| Cooling Modes | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 637 mm |
|---|---|
| Handle Type | Recess |
| Height | 1635 mm |
| Width | 555 mm |
| Ice Dispenser | No |
|---|---|
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Interior Lamp | LED |
| Refrigerant | Eco-Friendly |
|---|---|
| Capacity | 275 Litres |
| Best 300 L refrigerators price in India | |