The price of Samsung RT34A4533BX 314 L 3 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 314 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity314 Litres |
Samsung RT34A4533BX 314 L 3 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT34A4533BX 314 L 3 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 314 Litres.
Browse the Samsung RT34A4533BX 314 L 3 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT34A4533BX 314 L 3 Star Inverter Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26106 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooling Modes | Twin Cooling Plus |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 672 mm |
|---|---|
| Handle Type | Reccessed |
| Height | 1635 mm |
| Width | 600 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Door Basket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Movable Ice Maker |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Plastic |
| Capacity | 314 Litres |
|---|---|
| Best 400 L refrigerators price in India | |