The price of Samsung RT34B4612UZ 314L 2 Star Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 20th May 2022. This refrigerators available in 1 variants 314 L.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Frost Free | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Year |
| Weight | 55 kg |
| Capacity | 314 L |

TypeMulti Door |
Frost FreeYes |
Compressor Warranty10 Year |
Weight55 kg |
Capacity314 L |
This Samsung Refrigerators is a Multi Door fridge and a height of 1635 mm. Samsung RT34B4612UZ 314L 2 Star Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
This refrigerator has a weight of 55 kg which is also decent as per the price range.
Samsung RT34B4612UZ 314L 2 Star Double Door Refrigerator has a capacity of Multi Door. This model has cooling features such as Frost Free, Temperature Control.
Browse the Samsung RT34B4612UZ 314L 2 Star Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Type | Multi Door |
| Air Circulation | Multi Flow |
|---|---|
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Net Depth | 672 mm |
|---|---|
| Net Height | 1635 mm |
| Net Width | 600 mm |
| Star Rating | 2 |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Year |
|---|---|
| Product Warranty | 1 Year |
| Warranty Details | 1 Year warranty on product, 10 Years warranty on Digital Inverter Compressor, 1 Year |
| Depth | 672 mm |
|---|---|
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess |
| Height | 1635 mm |
| Weight | 55 kg |
| Width | 600 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Doors Count | 2 |
| Bottle Shelves | 1 |
|---|---|
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | LED |
| Capacity | 314 L |
|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
| Best 400 L refrigerators price in India | |