The price of Samsung RT34M3023S8-HL 321 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 321 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity321 Litres |
Samsung RT34M3023S8-HL 321 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT34M3023S8-HL 321 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 321 Litres. This model has cooling features such as Air Circulation, Express Freezing, Temperature Control, Turbo Mode.
Browse the Samsung RT34M3023S8-HL 321 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT34M3023S8-HL 321 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26607 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Air Circulation | Yes |
|---|---|
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Power Consumption | Ac 240 V |
|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 672 mm |
|---|---|
| Handle Type | Recessed |
| Height | 1635 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 600 mm |
| Door Lock | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Gasket Type | Removable |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Ice Maker Type | Double Twist Ice Tray |
| Ice Tray | Double Twist |
| Interior Lamp | Yes |
| Refrigerant | R410A |
|---|---|
| Capacity | 321 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |