The price of Samsung RT34M5518S8 324 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 324 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity324 Litres |
Samsung RT34M5518S8 324 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT34M5518S8 324 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator has a capacity of 324 Litres. This model has cooling features such as Temperature Control, Cooling Modes.
Browse the Samsung RT34M5518S8 324 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT34M5518S8 324 L 3 Star Direct Cool Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26748 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Temperature Control | Yes |
|---|---|
| Cooling Modes | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 672 mm |
|---|---|
| Handle Type | Recess |
| Height | 1635 mm |
| Width | 600 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | No |
| Water Dispenser | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist |
| Interior Lamp | Interior LED Light |
| Shelf Material | Coolpack |
| Refrigerant | Eco-Friendly |
|---|---|
| Capacity | 324 Litres |
| Best 400 L refrigerators price in India | |