The price of Samsung RT39C5532SL 363 L 2 Star Inverter Direct Cool Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 20 Years |
| Capacity | 363 Litres |

Compressor Warranty20 Years |
Capacity363 Litres |
Samsung RT39C5532SL 363 L 2 Star Inverter Direct Cool Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Samsung RT39C5532SL 363 L 2 Star Inverter Direct Cool Double Door Refrigerator has a capacity of 363 Litres (Ideal for 3-6 people).
Browse the Samsung RT39C5532SL 363 L 2 Star Inverter Direct Cool Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung Refrigerators |
|---|---|
| Model | Samsung RT39C5532SL 363 L 2 Star Inverter Direct Cool Double Door Refrigerator |
| Model ID | 25974 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Power Consumption | 230 V |
|---|
| Compressor Warranty | 20 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 668 mm |
|---|---|
| Handle Type | Recess |
| Height | 1715 mm |
| Width | 675 mm |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist |
| Interior Lamp | LED |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Refrigerant | R-600a |
|---|---|
| Capacity | 363 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 400 L refrigerators price in India | |