The price of Whirlpool PRO 355 ELT 340 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Compressor Warranty | 10 Years |
| Capacity | 340 Litres |

Compressor Warranty10 Years |
Capacity340 Litres |
Whirlpool PRO 355 ELT 340 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator is one of the popular refrigerators in this price range.
Whirlpool PRO 355 ELT 340 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator has a capacity of 340 Litres (Ideal for 3-6 people). This model has cooling features such as Air Circulation, Express Freezing, Temperature Control, Turbo Mode.
Browse the Whirlpool PRO 355 ELT 340 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator detailed specifications and features below to clarify all your doubts regarding the fridge.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Whirlpool Refrigerators |
|---|---|
| Model | Whirlpool PRO 355 ELT 340 L 3 Star Frost Free Double Door Refrigerator |
| Model ID | 26843 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Air Circulation | Yes |
|---|---|
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Compressor Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Details | 1 Year |
| Depth | 710 mm |
|---|---|
| Handle Type | Bar |
| Height | 1625 mm |
| Tempered Glass | Yes |
| Width | 611 mm |
| Door Alarm | Yes |
|---|---|
| Door Lock | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
|---|---|
| Chiller Tray | Yes |
| Gasket Type | Removeable |
| Ice Cube Box | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Tray |
| Ice Tray | Yes |
| Interior Lamp | LED |
| Refrigerant | Ecofriendly Refrigerant |
|---|---|
| Capacity | 340 Litres (Ideal for 3-6 people) |
| Best 400 L refrigerators price in India | |