The price of Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch start from in India, with the lowest price from 19th April 2023. This smartwatches available in 1 variants 1.9 in.
| Specs | Value |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Size | 1.47 in |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android, iOS |

BluetoothYes |
Size1.47 in |
Water ResistantYes |
Compatible OSAndroid, iOS |
The Fire-Boltt Rock debuted as a stylish wearable gadget with premium health features at affordable rates. This smartwatch sports a high-quality color AMOLED display, 100+ sports modes, and several other useful features. The Fire Boltt Rock smartwatch has been announced in black, white, and silver color options priced at Rs. 2,999 in the Indian market.
It is one of the popular smartwatches in this price range.
As far as connectivity is concerned, it comes up with Bluetooth, Touch, Dust Proof, Touchscreen, Water Resistant.
Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch has great features such as Stopwatch, Timer, Reminder etc. Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch is compatible with Android, iOS.
This Fire-Boltt Smartwatch has Pedometer, Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor.
Browse the Fire-boltt Fire Boltt Virgo Smartwatch detailed specifications and features to know more.
+ Read MoreAsked From experts
| Camera | No |
|---|
| Display Size | 1.32in |
|---|---|
| Display Type | Color |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| GPS | No |
| Shape | Rectangle |
|---|
| PPI | 256ppi |
|---|---|
| Touch | Yes |
| Type | Color |
| Dust Proof | Yes |
|---|---|
| Extra Features | Stopwatch, Timer, Reminder |
| Meters and sensors | Pedometer, Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Calorie Count, Step Count, Sleep Monitor |
| Model | Fire Boltt Virgo Smartwatch |
|---|---|
| Sales Package | Smart Watch 1 U, Manual 1 U, Warranty Card 1 U, Charging Cable 1 U |
| Size | 1.47 in |
| Touchscreen | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Compatible OS | Android, iOS |
|---|
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
|---|