The price of Blue Star FC312YLU 1 Ton 3 Star Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Weight | 10 kg, 29 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V, 50 Hz |
Weight10 kg, 29 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorRotary |
This BlueStar is a Split and has a capacity of Split. Blue Star FC312YLU 1 Ton 3 Star Split AC is one of the popular AC in this price range.
Blue Star FC312YLU 1 Ton 3 Star Split AC has a dimension of 84.5 (W) x 30 (H) x 19.3 (D) cm. This AC weighs around 10 kg, 29 kg.
This modes comes up with Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Auto Restart, Memory Feature, Remote Control, Self Diagnosis, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 940 W and required voltage of AC 230 V, 50 Hz.
This BlueStar comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Manual, Installation Kit.
Browse the Blue Star FC312YLU 1 Ton 3 Star Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | BlueStar Ac |
|---|---|
| Model | Blue Star FC312YLU 1 Ton 3 Star Split AC |
| Panel Display | LED |
| Type | Split |
| Anti Bacteria Features | No |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Consumption | 940 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 (W) x 30 (H) x 19.3 (D) cm |
| Noise | 30 dB |
| Outdoor Dimensions | 85.8 (W) x 53.6 (H) x 32.7 (D) cm |
| Weight | 10 kg, 29 kg |
| Auto Restart | Yes |
|---|---|
| Convenience Features | Auto Restart With Memory Function |
| Inverter Technology | Hydrophilic Blue Fins, Hydrophilic Blue Fins, 2 AAA Batteries |
| Memory Feature | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Manual, Installation Kit |
| Self Diagnosis | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 3.31 kW |
| Refrigerant | R - 32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |