The price of Blue Star IC318YLTU 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1.5 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 12 kg |
| Capacity | 1.5 ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Warranty1 year |
Weight12 kg |
Capacity1.5 ton |
CompressorRotary |
This BlueStar is a Split and has a capacity of Split. Blue Star IC318YLTU 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
This AC weighs around 12 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Inverter Technology, Remote Control, Cool Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
Browse the Blue Star IC318YLTU 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Blue Star |
|---|---|
| Capacity In Tons | 1.5 ton |
| Model | IC318YLTU |
| Panel Display | LED |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Star Rating | 3 |
|---|
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Noise | 46.5 dB |
| Weight | 12 kg |
| Convenience Features | Anti-Corrosive Blue Fins for Protection & High Cooling Performance (HCP) |
|---|---|
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Other Modes | Eco Mode & Fan Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1.5 ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 5.01 kw |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |