The price of Blue Star ID312MNU 1 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Weight | 10 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | Inverter Rotary |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V |
Weight10 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorInverter Rotary |
This BlueStar is a Split and has a capacity of Split. Blue Star ID312MNU 1 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Blue Star ID312MNU 1 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC has a dimension of 84.5 (W) x 30 (H) x 19.3 (D) cm. This AC weighs around 10 kg.
This modes comes up with Air Circulation, Air Flow Features, Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Speed Setting, Auto Clean, Auto Restart, Inverter Technology, Night Glow Buttons, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 1120 W and required voltage of AC 230 V.
This BlueStar comes up with various features such as 1 x Indoor Unit, 1 x Outdoor Unit, 1 x Installation Kit.
Browse the Blue Star ID312MNU 1 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | BlueStar Ac |
|---|---|
| Model | Blue Star ID312MNU 1 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC |
| Type | Split |
| Air Circulation | 400 CFM |
|---|---|
| Air Flow Features | 4 Ways Direction |
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | PM 2.5 Anti Microbial Filter with Active Carbon |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 1120 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 (W) x 30 (H) x 19.3 (D) cm |
| Noise | 39 dB |
| Outdoor Condensor Coil | Copper condenser |
| Outdoor Dimensions | 85.8 (W) x 53.6 (H) x 32.7 (D) cm |
| Weight | 10 kg |
| Additional Features | Humidity Control, Stabilizer Free Operation |
|---|---|
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | 5 in 1 Convertible Cooling |
| Inverter Technology | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 x Indoor Unit, 1 x Outdoor Unit, 1 x Installation Kit |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | Inverter Rotary |
| Cooling capacity | 3.51 kW |
| Operating Current | 4.95 A |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |