The price of Carrier CAW12SC3R31F1 1 Ton 3 Star Window AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Window |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Weight | 42 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeWindow |
Voltage RequiredAC 230 V |
Weight42 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorRotary |
This Carrier is a Window and has a capacity of Window. Carrier CAW12SC3R31F1 1 Ton 3 Star Window AC is one of the popular AC in this price range.
Carrier CAW12SC3R31F1 1 Ton 3 Star Window AC has a dimension of 56 (W) x 37.5 (H) x 62 (D) cm. This AC weighs around 42 kg.
This modes comes up with Active Carbon Filter, Air Circulation, Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Auto Restart, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Sleep Mode.
This model consumes power of 1110 W and required voltage of AC 230 V.
This Carrier comes up with various features such as 1 AC Unit, Remote, User Manual.
Browse the Carrier CAW12SC3R31F1 1 Ton 3 Star Window AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Carrier Ac |
|---|---|
| Model | Carrier CAW12SC3R31F1 1 Ton 3 Star Window AC |
| Panel Display | LED Temperature Display |
| Series | Estra |
| Type | Window |
| Active Carbon Filter | No |
|---|---|
| Air Circulation | 300 CFM |
| Anti Bacteria Features | No |
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Consumption | 1110 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 56 (W) x 37.5 (H) x 62 (D) cm |
| Weight | 42 kg |
| Auto Restart | Yes |
|---|---|
| Memory Feature | No |
| Night Glow Buttons | No |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 AC Unit, Remote, User Manual |
| Self Diagnosis | No |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | No |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 3.33 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |