The price of Carrier Durafresh NX 12K 1 Ton 3 Star 2020 Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 28 kg |

TypeSplit |
Voltage Required230 V |
Warranty1 year |
Weight28 kg |
This Carrier is a Split and has a capacity of Split. Carrier Durafresh NX 12K 1 Ton 3 Star 2020 Split AC is one of the popular AC in this price range.
This AC weighs around 28 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Auto Restart, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 758.62 kw and required voltage of 230 V.
This Carrier comes up with various features such as Indoor Unit, Outdoor Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card and User Manual.
Browse the Carrier Durafresh NX 12K 1 Ton 3 Star 2020 Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Carrier |
|---|---|
| Model | Durafresh NX 12K |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | PM 2.5 Filter & HD Filter |
| Power Consumption | 758.62 kw |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Noise | 39 dB |
| Weight | 28 kg |
| Additional Features | High Ambient Working at 52 Degrees Celsius & Follow Me Feature |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | Indoor Unit, Outdoor Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card and User Manual |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | My Mode & Auto Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Cooling capacity | 3.55 kw |
|---|---|
| Refrigerant | R32 |