The price of Carrier Emperia CX CAS24EN3R30F1 2 Ton 3 Star 2022 Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Weight | 13.8 kg, 44 kg |
| Capacity | 2 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V, 50 Hz |
Weight13.8 kg, 44 kg |
Capacity2 Ton |
CompressorRotary |
This Carrier is a Split and has a capacity of Split. Carrier Emperia CX CAS24EN3R30F1 2 Ton 3 Star 2022 Split AC is one of the popular AC in this price range.
Carrier Emperia CX CAS24EN3R30F1 2 Ton 3 Star 2022 Split AC has a dimension of 104.5 (W) x 31.5 (H) x 23.5 (D) cm. This AC weighs around 13.8 kg, 44 kg.
This modes comes up with Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Auto Restart, Remote Control, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 1665 W and required voltage of AC 230 V, 50 Hz.
This Carrier comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, User Manual, Warranty Card, Remote, Copper Pipe.
Browse the Carrier Emperia CX CAS24EN3R30F1 2 Ton 3 Star 2022 Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Carrier Ac |
|---|---|
| Model | Carrier Emperia CX CAS24EN3R30F1 2 Ton 3 Star 2022 Split AC |
| Type | Split |
| Anti Bacteria Features | Yes |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | HD Filter, PM 2.5 Micron Filter |
| Power Consumption | 1665 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 104.5 (W) x 31.5 (H) x 23.5 (D) cm |
| Noise | 46 dB |
| Outdoor Dimensions | 84.5 (W) x 70 (H) x 32 (D) cm |
| Weight | 13.8 kg, 44 kg |
| Auto Restart | Yes |
|---|---|
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, User Manual, Warranty Card, Remote, Copper Pipe |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 2 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 6 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Best 2 Ton ac price in India | |