The price of Haier HSU-18CNMW4B 1.5 Ton 4 Star Split Inverter AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1.5 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230 V |
| Capacity | 1.5 ton |

TypeSplit |
Voltage Required230 V |
Capacity1.5 ton |
This Haier is a Split and has a capacity of Split. Haier HSU-18CNMW4B 1.5 Ton 4 Star Split Inverter AC is one of the popular AC in this price range.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Inverter Technology, Remote Control, Cool Mode.
This model consumes power of 1.76 kw and required voltage of 230 V.
Browse the Haier HSU-18CNMW4B 1.5 Ton 4 Star Split Inverter AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Haier |
|---|---|
| Capacity In Tons | 1.5 ton |
| Model | HSU-18CNMW4B |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Dust Filter |
| Power Consumption | 1.76 kw |
|---|---|
| Star Rating | 4 |
| Voltage Required | 230 V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Noise | 35 dB |
| Inverter Technology | Yes |
|---|---|
| Remote Control | Yes |
| Cool Mode | Yes |
|---|
| Capacity | 1.5 ton |
|---|---|
| Cooling capacity | 5.15 kw |
| Refrigerant | R410a |
| Best 1 Ton ac price in India | |