The price of LG MS-Q12ANZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230 V 50 Hz |
| Capacity | 1 ton |
| Compressor | Dual Rotary |

TypeSplit |
Voltage Required230 V 50 Hz |
Capacity1 ton |
CompressorDual Rotary |
This LG is a Split and has a capacity of Split. LG MS-Q12ANZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
This modes comes up with Auto air swing, Air Circulation, Speed Setting, Remote Control, Auto Restart, Timer, Inverter Technology, Sleep Mode.
Browse the LG MS-Q12ANZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | MS-Q12ANZA |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Air Circulation | 427 CFM, 989 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Outdoor Condensor Coil | Copper condenser |
| Noise | 21 dB |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 230 V 50 Hz |
| Capacity | 1 ton |
|---|---|
| Cooling capacity | 3.85 kw |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Dual Rotary |
| Best 1 Ton ac price in India | |
| Remote Control | Yes |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | Low Gas Detection, Cools at 52 DegreeC, Super Convertible 5-in-1 Cooling, DUAL Inverter, Ocean Black Fin, High Capacity Mode, Low Gas Detection, Comfort Air, Ocean Black Protection, Monsoon comfort, Smart Diagnosis System |
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Sleep Mode | Yes |
|---|