TypeSplit |
Voltage Required120 V- 290 V |
Warranty1 year |
Weight24.5 kg |
Capacity1 ton |
CompressorDual Rotary |
This LG is a Split and has a capacity of Split. LG MS-Q12DNZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
LG MS-Q12DNZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC has a dimension of 837 x 308 x 189. This AC weighs around 24.5 kg.
Browse the LG MS-Q12DNZA 1 Ton 5 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Brand | LG |
|---|---|
| Capacity In Tons | 1 ton |
| Model | MS-Q12DNZA |
| Panel Display | Magic Display |
| Type | Split |
| Air Circulation | 4 Way Swing |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | HD Filter with Anti Virus Protection |
| Virus and Allergy Safe Filter | Yes |
| Anti Bacteria Filter | Yes |
|---|
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
|---|---|
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 120 V- 290 V |
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 837 x 308 x 189 |
| Noise | 21 dB |
| Outdoor Dimensions | 717 x 495 x 230 |
| Weight | 24.5 kg |
| Additional Features | Super Convertible 5-in-1 Cooling |
|---|---|
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1 ton |
|---|---|
| Compressor | Dual Rotary |
| Cooling capacity | 3.85 kw |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |