The price of LG PS-Q13ANYE1 1 Ton 4 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 13th January 2022. This air-conditioners available in 1 variants 1 Ton .
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 8.1 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | Dual Rotary |

TypeSplit |
Warranty1 year |
Weight8.1 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorDual Rotary |
This LG is a Split and has a capacity of Split. LG PS-Q13ANYE1 1 Ton 4 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
LG PS-Q13ANYE1 1 Ton 4 Star Inverter Split AC has a dimension of 837 x 189 x 308 mm. This AC weighs around 8.1 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Auto Clean, Remote Control, Timer, Cool Mode, Sleep Mode.
Browse the LG PS-Q13ANYE1 1 Ton 4 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | PS-Q13ANYE1 |
| Panel Display | Magic Display |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Star Rating | 4 |
|---|
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 837 x 189 x 308 mm |
| Outdoor Condensor Coil | Copper condenser |
| Outdoor Dimensions | 837 x 189 x 308 mm |
| Weight | 8.1 kg |
| Auto Clean | Yes |
|---|---|
| Remote Control | Yes |
| Timer | Yes |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Sleep Mode | Yes |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | Dual Rotary |
| Cooling capacity | 3.52 kw |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |