The price of LG PS-Q19ENXA1 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 3rd August 2022. This air-conditioners available in 1 variants 1.5 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230V AC |
| Warranty | 1 year 12 Months Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
| Weight | 9 kg |
| Capacity | 1.5 ton |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |

TypeSplit |
Voltage Required230V AC |
Warranty1 year 12 Months Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Weight9 kg |
Capacity1.5 ton |
CompressorDual Rotary Compressor |
This LG is a Split and has a capacity of Split. LG PS-Q19ENXA1 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
LG PS-Q19ENXA1 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC has a dimension of 837 (W) x 189 (H) x 308 (D) mm. This AC weighs around 9 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Speed Setting, Auto Restart, Inverter Technology, Night Glow Buttons, Remote Control, Timer, Dehumidification, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 1.7 kw and required voltage of 230V AC.
Browse the LG PS-Q19ENXA1 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | PS-Q19ENXA1 |
| Panel Display | LED |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Anti Virus |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 1.7 kw |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 230V AC |
| Warranty | 1 year 12 Months Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
|---|
| Condensor Coil | Copper Condenser Coil |
|---|---|
| Dimensions | 837 (W) x 189 (H) x 308 (D) mm |
| Noise | 26 dB |
| Outdoor Dimensions | 770 (W) x 288 (H) x 545 (D) mm |
| Weight | 9 kg |
| Additional Features | Dual Inverter Technology, Super Convertible 5-in-1 |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | Temperature Sensor, ADC Sensor |
| Inverter Technology | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Dehumidification | Yes |
|---|---|
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1.5 ton |
|---|---|
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Cooling capacity | 5 kw |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |