TypeSplit |
Voltage Required230 V |
Warranty1 year |
Weight19.2 kg |
Capacity2 ton |
CompressorDual Rotary |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS-24B32WACR 2 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
This AC weighs around 19.2 kg.
This Lloyd comes up with various features such as Indoor Unit, Outdoor Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card and User Manual.
Browse the Lloyd GLS-24B32WACR 2 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Brand | Lloyd |
|---|---|
| Model | GLS-24B32WACR |
| Type | Split |
| Air Circulation | Smart 4 Way Swings |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Green Bio Filter, PM 2.5 Filter, Trio Filter, Ayurvedic Tulsi Filter and Silver Ion Filter |
| Star Rating | 3 |
|---|---|
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Noise | 52 dB |
| Weight | 19.2 kg |
| Convenience Features | Multi Fold Evaporator |
|---|---|
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | Indoor Unit, Outdoor Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card and User Manual |
| Capacity | 2 ton |
|---|---|
| Compressor | Dual Rotary |
| Cooling capacity | 6.3 kw |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 2 Ton ac price in India | |