The price of Lloyd GLS12I56WBEL 1 Ton 5 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230V |
| Weight | 10 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | Rotary Compressor |

TypeSplit |
Voltage Required230V |
Weight10 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorRotary Compressor |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS12I56WBEL 1 Ton 5 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Lloyd GLS12I56WBEL 1 Ton 5 Star Inverter Split AC has a dimension of 87 (W) x 30 (H) x 22 (D) cm. This AC weighs around 10 kg.
This modes comes up with Air Flow Features, Auto air swing, Dust Filter, Auto Restart, Remote Control, Cool Mode, Sleep Mode.
Browse the Lloyd GLS12I56WBEL 1 Ton 5 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd Ac |
|---|---|
| Model | Lloyd GLS12I56WBEL 1 Ton 5 Star Inverter Split AC |
| Panel Display | Hidden LED |
| Type | Split |
| Air Flow Features | Air Flow:359 cfm |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 230V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 87 (W) x 30 (H) x 22 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 88 (W) x 56 (H) x 37 (D) cm |
| Weight | 10 kg |
| Auto Restart | Yes |
|---|---|
| Remote Control | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Sleep Mode | Yes |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary Compressor |
| Cooling capacity | 3.48 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |