The price of Lloyd GLS12I56WGBP 1 Ton 5 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230 V 50 Hz |
| Capacity | 1 ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage Required230 V 50 Hz |
Capacity1 ton |
CompressorRotary |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS12I56WGBP 1 Ton 5 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
This modes comes up with Speed Setting, Remote Control, Auto Restart, Self Diagnosis, Timer, Inverter Technology, Sleep Mode.
Browse the Lloyd GLS12I56WGBP 1 Ton 5 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd |
|---|---|
| Model | GLS12I56WGBP |
| Type | Split |
| Speed Setting | Yes |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Outdoor Condensor Coil | Copper condenser |
| Noise | 36 dB |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 230 V 50 Hz |
| Capacity | 1 ton |
|---|---|
| Cooling capacity | 3.48 kw |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Rotary |
| Best 1 Ton ac price in India | |
| Remote Control | Yes |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Sleep Mode | Yes |
|---|