The price of Lloyd GLS18I3FRCEV 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 20th August 2023. This air-conditioners available in 1 variants 1.5 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Weight | 12.1 kg |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V, 50 Hz |
Weight12.1 kg |
Capacity1.5 Ton |
CompressorRotary |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS18I3FRCEV 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Lloyd GLS18I3FRCEV 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC has a dimension of 100 (W) x 32.7 (H) x 22 (D) cm. This AC weighs around 12.1 kg.
This modes comes up with Air Flow Features, Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Speed Setting, Auto Restart, Inverter Technology, Remote Control, Self Diagnosis, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 1002.76 Units Per year and required voltage of AC 230 V, 50 Hz.
This Lloyd comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Battery, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe.
Browse the Lloyd GLS18I3FRCEV 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd Ac |
|---|---|
| Model | Lloyd GLS18I3FRCEV 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden LED Display |
| Air Flow Features | Smart 4 Way Swing |
|---|---|
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 1002.76 Units Per year |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
|---|---|
| Dimensions | 100 (W) x 32.7 (H) x 22 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87 (W) x 56 (H) x 36.5 (D) cm |
| Weight | 12.1 kg |
| Additional Features | 5 in 1 Convertible Cooling, Cools Even at 52°C |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | Golden Fin Evaporator, Low Gas Detection, Clean Filter Indication, Installation Check, Stabilizer Free Operation |
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Battery, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe |
| Self Diagnosis | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1.5 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 5.05 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |