The price of Lloyd GLS19I3FWSHD 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 10th July 2023. This air-conditioners available in 1 variants 1.6 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Warranty | 1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
| Weight | 11 kg |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Compressor | Rotary Compressor |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V |
Warranty1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
Weight11 kg |
Capacity1.6 Ton |
CompressorRotary Compressor |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS19I3FWSHD 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Lloyd GLS19I3FWSHD 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC has a dimension of 97 (W) x 32 (H) x 22 (D) cm. This AC weighs around 11 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Dust Filter, Speed Setting, Auto Restart, Inverter Technology, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 1052.98 Kilowatts and required voltage of AC 230 V.
This Lloyd comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe, 2 Batteries.
Browse the Lloyd GLS19I3FWSHD 1.6 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Lloyd |
|---|---|
| Model | GLS19I3FWSHD |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|---|
| Dust Filter | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 1052.98 Kilowatts |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Warranty | 1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
|---|
| Condensor Coil | 100% Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 97 (W) x 32 (H) x 22 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 89.8 (W) x 59.3 (H) x 36.3 (D) cm |
| Weight | 11 kg |
| Additional Features | 5 in 1 Convertible AC, Cools Even at 60 °C, Rapid Cooling |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | Clean Filter Indication, Stabilizer Free Operation, Low Gas Detection |
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe, 2 Batteries |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1.6 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |