TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V, 50 Hz |
Weight14.2 kg |
Capacity2 Ton |
CompressorDual Rotary Compressor |
This Lloyd is a Split and has a capacity of Split. Lloyd GLS24I3FWSEA 2 Ton 3 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Lloyd GLS24I3FWSEA 2 Ton 3 Star Inverter Split AC has a dimension of 116.1 (W) x 34 (H) x 24 (D) cm. This AC weighs around 14.2 kg.
This model consumes power of 2190 W and required voltage of AC 230 V, 50 Hz.
This Lloyd comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Battery, User Manual, Drain Pipe, Connecting Wire, Installation Pipe.
Browse the Lloyd GLS24I3FWSEA 2 Ton 3 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read More - Read Less| Brand | Lloyd Ac |
|---|---|
| Model | Lloyd GLS24I3FWSEA 2 Ton 3 Star Inverter Split AC |
| Panel Display | Hidden LED Display |
| Type | Split |
| Air Flow Features | Smart 4-Way Swing |
|---|---|
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 2190 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
|---|---|
| Dimensions | 116.1 (W) x 34 (H) x 24 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87 (W) x 56 (H) x 36.5 (D) cm |
| Weight | 14.2 kg |
| Additional Features | 5 in 1 Convertible Cooling, Rapid Cooling at 18 Degree Celsius in 45 Seconds, Low Gas Detection, Cle |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | WiFi Supported |
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Battery, User Manual, Drain Pipe, Connecting Wire, Installation Pipe |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 2 Ton |
|---|---|
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Cooling capacity | 6.4 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 2 Ton ac price in India | |