The price of Samsung AR18AY5ZBWK 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970. This air-conditioners available in 1 variants 1.5 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Weight | 29.5 kg |
| Voltage Required | 1.38 kw, 230V |
| Capacity | 1.5 ton |

TypeSplit |
Weight29.5 kg |
Voltage Required1.38 kw, 230V |
Capacity1.5 ton |
This Samsung is a Split and has a capacity of Split. Samsung AR18AY5ZBWK 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
This AC weighs around 29.5 kg.
This modes comes up with Auto air swing, Remote Control, Timer, Inverter Technology.
Browse the Samsung AR18AY5ZBWK 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model | AR18AY5ZBWK |
| Type | Split |
| Auto air swing | Yes |
|---|
| Weight | 29.5 kg |
|---|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
| Star Rating | 5 |
|---|---|
| Voltage Required | 1.38 kw, 230V |
| Capacity | 1.5 ton |
|---|---|
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |
| Remote Control | Yes |
|---|---|
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |