The price of Voltas 123 Vectra Elegant 1 Ton 3 Star 2023 Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Weight | 8.3 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Compressor | EER Rotary Compressor |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V, 50 Hz |
Weight8.3 kg |
Capacity1 Ton |
CompressorEER Rotary Compressor |
This Voltas is a Split and has a capacity of Split. Voltas 123 Vectra Elegant 1 Ton 3 Star 2023 Split AC is one of the popular AC in this price range.
Voltas 123 Vectra Elegant 1 Ton 3 Star 2023 Split AC has a dimension of 80 (W) x 26.5 (H) x 21 (D) cm. This AC weighs around 8.3 kg.
This modes comes up with Air Circulation, Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Other Filters, Speed Setting, Auto Restart, Night Glow Buttons, Remote Control, Timer, Cool Mode, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 905 W and required voltage of AC 230 V, 50 Hz.
This Voltas comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Connecting Pipes, User Manual.
Browse the Voltas 123 Vectra Elegant 1 Ton 3 Star 2023 Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Voltas Ac |
|---|---|
| Model | Voltas 123 Vectra Elegant 1 Ton 3 Star 2023 Split AC |
| Panel Display | LED |
| Type | Split |
| Air Circulation | 353.14 CFM |
|---|---|
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Anti Microbial Air FIlteration & Dual Protection Filter |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 905 W |
|---|---|
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
|---|---|
| Dimensions | 80 (W) x 26.5 (H) x 21 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 55.5 (H) x 29.5 (D) cm |
| Weight | 8.3 kg |
| Additional Features | Active Dehumidifier, Speed Settings |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Connecting Pipes, User Manual |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dry Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1 Ton |
|---|---|
| Compressor | EER Rotary Compressor |
| Cooling capacity | 3.45 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |