The price of Voltas 175V Vectra CAR 1.4 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st January 1970.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Weight | 11.8 kg |
| Capacity | 1.4 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage RequiredAC 230 V |
Weight11.8 kg |
Capacity1.4 Ton |
CompressorRotary |
This Voltas is a Split and has a capacity of Split. Voltas 175V Vectra CAR 1.4 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Voltas 175V Vectra CAR 1.4 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC has a dimension of 96 (W) x 31.7 (H) x 23.5 (D) cm. This AC weighs around 11.8 kg.
This modes comes up with Air Circulation, Anti Bacteria Features, Auto air swing, Dust Filter, Speed Setting, Auto Clean, Auto Restart, Inverter Technology, Memory Feature, Remote Control, Self Diagnosis, Timer, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 712.61 Kilowatt Hours Per Year and required voltage of AC 230 V.
This Voltas comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Interconnecting Cable of 3m (Indoor to Outdoor), 1 Set (2nos) Interconnecting Pipe (Copper) of 3m for Indoor to Outdoor Connection, 1 Owners Manual, 4 Outdoor Vibration Pad, 1 Remote, 2 AAA Remote Battery, 1 Indoor Mounting Plate, Plastic Sleeve + Screw for Indoor Mounting Plate.
Browse the Voltas 175V Vectra CAR 1.4 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Voltas Ac |
|---|---|
| Model | Voltas 175V Vectra CAR 1.4 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC |
| Panel Display | Hidden Display |
| Type | Split |
| Air Circulation | 930 CMH |
|---|---|
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Auto air swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Power Consumption | 712.61 Kilowatt Hours Per Year |
|---|---|
| Star Rating | 5 |
| Voltage Required | AC 230 V |
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 96 (W) x 31.7 (H) x 23.5 (D) cm |
| Noise | 38 dB |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 55.5 (H) x 29.5 (D) cm |
| Weight | 11.8 kg |
| Additional Features | High Ambient Working at 52 Degree Celsius, Stabilizer Free Operation |
|---|---|
| Auto Clean | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | 4-in-1 Adjustable Mode |
| Inverter Technology | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Interconnecting Cable of 3m (Indoor to Outdoor), 1 Set (2nos) Interconnecting Pipe (Copper) of 3m for Indoor to Outdoor Connection, 1 Owners Manual, 4 Outdoor Vibration Pad, 1 Remote, 2 AAA Remote Battery, 1 Indoor Mounting Plate, Plastic Sleeve + Screw for Indoor Mounting Plate |
| Self Diagnosis | Yes |
| Timer | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 1.4 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 4.6 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Best 1 Ton ac price in India | |