The price of Voltas 244V EAZS 2 Ton 4 Star Inverter Split AC start from in India, with the lowest price from 1st June 2023. This air-conditioners available in 1 variants 2 Ton.
| Specs | Value |
|---|---|
| Type | Split |
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
| Weight | 13.7 kg |
| Capacity | 2 Ton |
| Compressor | Rotary |

TypeSplit |
Voltage Required230 V |
Warranty1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
Weight13.7 kg |
Capacity2 Ton |
CompressorRotary |
This Voltas is a Split and has a capacity of Split. Voltas 244V EAZS 2 Ton 4 Star Inverter Split AC is one of the popular AC in this price range.
Voltas 244V EAZS 2 Ton 4 Star Inverter Split AC has a dimension of 110 (W) x 33 (H) x 25 (D) cm. This AC weighs around 13.7 kg.
This modes comes up with Dust Filter, Speed Setting, Auto air swing, Auto Restart, Inverter Technology, Remote Control, Timer, Night Glow Buttons, Cool Mode, Dehumidification, Dry Mode, Sleep Mode, Turbo Mode.
This model consumes power of 680 Kilowatt Hours and required voltage of 230 V.
This Voltas comes up with various features such as 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, User Manual, Warranty Card, Remote, Copper Pipe.
Browse the Voltas 244V EAZS 2 Ton 4 Star Inverter Split AC detailed specifications and features below to clear all of your doubts.
+ Read MoreAsked From experts
| Brand | Voltas |
|---|---|
| Model | 244V EAZS |
| Type | Split |
| Dust Filter | Yes |
|---|---|
| Speed Setting | Yes |
| Auto air swing | Yes |
| Power Consumption | 680 Kilowatt Hours |
|---|---|
| Star Rating | 4 |
| Voltage Required | 230 V |
| Warranty | 1 year Warranty on Product & 10 Years on Compressor |
|---|
| Condensor Coil | Copper condenser |
|---|---|
| Dimensions | 110 (W) x 33 (H) x 25 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87 (W) x 60 (H) x 35.5 (D) cm |
| Weight | 13.7 kg |
| Auto Clean | No |
|---|---|
| Auto Restart | Yes |
| Convenience Features | Stabilizer Free Operation, 5 Step Adjustable Modes, Superdry |
| Inverter Technology | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, User Manual, Warranty Card, Remote, Copper Pipe |
| Timer | Yes |
| Additional Features | Wifi Controlled, High Ambient Cooling |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Best Auto Restart ac price in India | |
| Cool Mode | Yes |
|---|---|
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| Capacity | 2 Ton |
|---|---|
| Compressor | Rotary |
| Cooling capacity | 6 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Best 2 Ton ac price in India | |