The price of iKall K401 New start from in Bangladesh, with the lowest price from 16th July 2022. This mobiles available in 1 variants 4 GB RAM + 64 GB ROM.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.26 inches |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Front Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 16 MP |

Display6.26 inches |
RAM4 GB |
Storage64 GB |
Front Camera13 MP |
Primary Camera16 MP |
iKall K401 New have a screen size of 6.26 inches and weighing approximately 300 g.
In terms of camera, this model comes with rear camera of 16 MP and front camera of 13 MP.
In connectivity, this model included Touchscreen, Bluetooth, Browser, Edge, GPRS, GPS Facility, 3G, 4G.
+ Read MorePrice: iKall K401 New price for its variant - 4 GB RAM + 64 GB ROM starts at BDT 9,238. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. iKall K401 New offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| iKall K401 New (4 GB RAM + 64 GB ROM) | BDT 9,238 | 64 GB | 4 GB |
| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Sim | Dual Sim, GSM+GSM |
| Weight | 300 g |
|---|
| Aspect Ratio | 19:09 |
|---|---|
| Screen size | 6.26 inches |
| Touchscreen | Yes |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Internal Storage | 64 GB |
|---|---|
| Best 64 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Front Camera | 13 MP |
|---|---|
| Primary camera | 16 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Best 16 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| FM Radio | No |
|---|
| Capacity | 5000 mAh, Li-ion Battery |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 3G | Yes |
|---|---|
| 4G | Yes |