The price of iKall K480 New start from in Bangladesh, with the lowest price from 19th July 2022. This mobiles available in 1 variants 4 GB RAM + 64 GB ROM.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.53 inches |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Front Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 20 MP |

Display6.53 inches |
RAM4 GB |
Storage64 GB |
Front Camera13 MP |
Primary Camera20 MP |
iKall K480 New have a screen size of 6.53 inches and weighing approximately 300 g.
In terms of camera, this model comes with rear camera of 20 MP (Main) and front camera of 13 MP (Main).
In connectivity, this model included Touchscreen, Video Recording, Bluetooth, Browser, Edge, GPRS, GPS Facility, USB, 3G, 4G.
+ Read MorePrice: iKall K480 New price for its variant - 4 GB RAM + 64 GB ROM starts at BDT 10,162. The price for the other variants - are .Each variant delivers a balance of performance and storage to cater to different user needs, making it an ideal option for both moderate and heavy smartphone users. iKall K480 New offers excellent flexibility and performance at competitive pricing. Choose the best option to suit your needs with detailed specifications and features.
| Details | Price | Storage | RAM |
|---|---|---|---|
| iKall K480 New (4 GB RAM + 64 GB ROM) | BDT 10,162 | 64 GB | 4 GB |
| Device type | Smartphone |
|---|---|
| Sim | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Weight | 300 g |
|---|
| Screen size | 6.53 inches |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Best 6.5 Inch phones price in Bangladesh | |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Best 4 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 128 GB |
|---|---|
| Internal Storage | 64 GB |
| Best 64 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Front Camera | 13 MP (Main) |
|---|---|
| Primary camera | 20 MP (Main) |
| Video Recording | Yes |
| Best 23 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| FM Radio | No |
|---|
| Capacity | 5000 mAh, Li-ion Battery |
|---|
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Browser | Yes |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| GPS Facility | Yes |
| USB | Yes |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 3G | Yes |
|---|---|
| 4G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
|---|---|
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |