The upcoming iQOO U5x Standard is expected to launch in Bangladesh soon, with an anticipated price of approximately . The expected launch date is Apr 2026. Stay tuned for more details and the official release.
| Specs | Value |
|---|---|
| Display | 6.51 inches |
| Processor | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Front Camera | 8 MP (f/1.8 |
| Primary Camera | 13 MP |

Display6.51 inches |
ProcessorMediatek Helio G80 (12 nm) |
RAM6 GB |
Storage128 GB |
Front Camera8 MP (f/1.8 |
Primary Camera13 MP |
iQOO U5x Standard price in Bangladesh is expected to be from BDT 21,910. This mobile is rumoured to be an excellent phone with Mediatek Helio G80 (12 nm) processor, 6 GB of RAM, and 128 GB of storage.
iQOO U5x Standard is expected to have a screen size of 6.51 inches and weighing approximately 191.4 g. This mobile will run on Android 11 and will have a decent resolution of 720 x 1600 pixels. It will be of dimension 164.2mm X 75.4 mm X 8.4 mm.
iQOO U5x Standard packs Mediatek Helio G80 (12 nm) processor and it will have Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) CPU an Mali-G52 MC2 GPU.
In terms of camera, this model is supposed to come up with rear camera of 13 MP (f/2.2 wide) and front camera of 8 MP (f/1.8. Other camera features include LED flash, HDR
In connectivity, this model will include 2G, 3G, 4G, 5G.
Sensors included in iQOO U5x Standard are: Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass.
+ Read MoreThe phone's connection capabilities consist of Mobile Hotspot, Bluetooth USB, Wi-Fi, Mini USB 2.0, USB Type-C, as well as A-GPS with Glonass. It includes GALILEO, BDS, and QZSS.
Summary
The panel includes an IPS LCD 6.51-inch display with a 270 PPI resolution. The cellphone is powered by a 6nm Qualcomm Snapdragon 680 4G CPU with a peak rate of up to 2.4 GHz.The device has a biometric scanner on the side, an accelerometer, a motion detector, and a magnetic compass.It has 4 GB and 8 GB of RAM, as well as 128 GB of storage space. The device is driven by Android 11 with the Origins OS Ocean running platform. It has an edge-to-edge display, a sensitive touch screen, and a water drop design.
Summary
It gets its power from a non-removable kind of Li-Polymer battery with a volume of 5000mAh and also neither fast nor reverse recharging. The main camera card includes a double back arrangement with a 13MP main sensor and a 2MP macro sensor. For pictures and video conferences, a small dot-notched 8MP selfie camera is given at the front. Both lenses are capable of recording 1080p footage at 30 frames per second support. The smartphone has 4G networking as well as a micro USB 2.0 connection.
Summary
Camera
The smartphone boasts a 13MP frontal camera as well as several other features that enable users to shoot amazing images and video conversations.
| Colours | Black, Silver |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
|---|---|
| Height | 164.2mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 191.4 g |
| Width | 75.4 mm |
| Aspect Ratio | 20:9 ratio |
|---|---|
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen resolution | 720 x 1600 pixels |
| Screen size | 6.51 inches |
| Touchscreen | YES |
| Best 6.5 Inch phones price in Bangladesh | |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6 GB |
| Best 6 GB RAM phones price in Bangladesh | |
| Internal Storage | 128 GB |
|---|---|
| Best 128 GB Storage phones price in Bangladesh | |
| Camera Features | LED flash, HDR |
|---|---|
| Front Camera | 8 MP (f/1.8 |
| Primary camera | 13 MP (f/2.2 wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Best 16 MP Camera phones price in Bangladesh | |
| Audio Jack | 3.5mm jack,24-bit/192kHz audio |
|---|
| Capacity | Non-Removable Li-Po 5000 mAh battery |
|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
|---|---|
| Edge | YES |
| GPRS | YES |
| GPS Facility | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Best USB Type C phones price in Bangladesh | |
| 2G | Yes |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Fingerprint Sensor | Fingerprint (side-mounted) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Best Fingerprint Scanner phones price in Bangladesh | |